Tryptyk Rzymski
Artur Żmijewski   i   Włodek Pawlik

 

Jan Paweł II/Tryptyk Rzymski/Żmijewski - Pawlik

Osamotnienie, które odczuwamy po śmierci św. Jana Pawła II, jest dotkliwe zwłaszcza dzisiaj, kiedy nie możemy gromadzić się aby wspólnie cieszyć się z setnej rocznicy urodzin wielkiego Papieża, wielkiego Polaka i wielkiego Poety.

Już 18 maja 2020 r. o godz. 20.00 będziemy mogli uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. W pustym kościele Św. Krzyża w Warszawie dwóch wspaniałych artystów Włodek Pawlik i Artur Żmijewski przedstawią w swojej interpretacji poemat Tryptyk Rzymski św. Jana Pawła II.

W przedstawieniu można uczestniczyć za pomocą transmisji online na platformie L-Art.pl

Będzie to jednocześnie koncert premierowy płyty, która ukaże się 15 maja 2020 r.

Nagranie„Tryptyku Rzymskiego” w obecnym kształcie, w zjawiskowej interpretacji dwóch wybitnych postaci polskiej kultury- aktora Artura Żmijewskiego i pianisty jazzowego Włodka Pawlika stanowi niezwykły hołd złożony przez obu Artystów – Papieżowi Janowi Pawłowi II w jubileuszowym roku 100-lecia Jego urodzin.

Płyta „Tryptyk Rzymski” bezpośrednio nawiązuje do współpracy Włodka Pawlika przy wykonywaniu tego dzieła z nieżyjącym już Krzysztofem Kolbergerem w latach 2004 – 2007, szczególnie do prezentacji tego dzieła 9 kwietnia 2005 roku, w dzień po pogrzebie Polaka -Papieża w Instytucie Polskiej Kultury w Rzymie.

Rocznica 100-lecia urodzin wielkiego Polaka skłoniła Włodka Pawlika do sięgnięcia raz jeszcze do tego uduchowionego, poetyckiego dzieła i przedstawienia go formie interakcji między czytanym słowem a fortepianowymi improwizacjami. Tym razem w rolę aktora – recytatora wcielił się jeden z najznakomitszych współczesnych aktorów – Artur Żmijewski.

Duet Żmijewski /Pawlik stworzył wręcz mistyczną, niepowtarzalną paletę estetycznych doznań, w magnetyzujący sposób wciągając słuchacza w świat subtelnego dialogu pomiędzy poezją a muzyką. Można odnieść nieodparte wrażenie, że mamy w tym przypadku do czynienia ze Sztuką najwyższej próby.

Jan Paweł II wywarł olbrzymi wpływ na historię ludzkości, na nasze losy „tu i teraz”, niosąc dar Nadziei i Miłości aż do ostatnich chwil Jego ziemskiej egzystencji..
To słowa Mędrca, Proroka, ale co nie mniej ważne – refleksje nad Życiem i Przemijaniem wrażliwego Artysty – Poety. Są nam one potrzebne szczególnie teraz – w czasach wielkiej próby dla całej Ludzkości.

Jan Paweł II
Tryptyk Rzymski

Artur Żmijewski – recytacje
Włodek Pawlik – improwizacje fortepianowe
Nagrano w Studiach Polskiego Radia w Warszawie -luty 2020
Premiera: maj 2020
Reżyser nagrania: Ewa Guziołek -Tubelewicz
Producent : Jolanta Pszczółkowska – Pawlik – Agencja Koncertowa „Pawlik Relations”