Koncert solowy – 46. Gala Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Laureaci 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

2021-09-26  |  Gdynia
Laureaci 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Złote Lwy dla filmu „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta, Srebrne dla Jana P. Matuszyńskiego za film „Żeby nie było śladów”. Jury 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych po obejrzeniu szesnastu tytułów podzieliło osiemnaście nagród pomiędzy jedenaście filmów. Uroczysta gala transmitowana przez TVP Kultura odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Jurorzy w swoich decyzjach brali pod uwagę dwa kryteria – piękno i aktualność filmu – powiedział wręczając Złote Lwy twórcom filmu „Wszystkie nasze strachy” przewodniczący jury reżyser Andrzej Barański. Statuetki odebrali reżyserzy i producenci filmu.

Drugą w hierarchii nagrodę Srebrne Lwy odebrali producenci i reżyser filmu „Żeby nie było śladów”, w dorobku Jana P. Matuszyńskiego to druga, tym razem srebrna, a nie złota, statuetka gdyńskiego festiwalu. Film „Wszystkie nasze strachy” otrzymał też nagrodę za zdjęcia Łukasza Gutta, a „Żeby nie było śladów” za scenografię Pawła Jarzębskiego.

Trzecią statuetkę – nagrodę Złoty Pazur za odwagę formy i treści jury przyznało filmowi „Mosquito State”. Za stworzenie nowych form wyrazu jurorzy docenili też oparty na prozie Doroty Masłowskiej reżyserski debiut Aleksandry Terpińskiej „Inni ludzie”. Jacek Beler, który zagrał Kamila w filmie „Inni ludzie” odebrał nagrodę za główną rolę męską. Najlepsze rola żeńska to Kalina Jędrusik, której postać w filmie „Bo we mnie jest sex” Katarzyny Klimkiewicz wykreowała Maria Dębska.

Nagrody za role drugoplanowe w filmach „Lokatorka” i „Prime Time” odebrali Sławomira Łozińska i Andrzej Kłak.

Michał Sikorski został doceniony za profesjonalny debiut aktorski w filmie „Sonata” współprodukowanym i dystrybuowanym przez Telewizję Polską. Tytuł ten zdobył też nagrodę publiczności.

Łukasz Grzegorzek odebrał nagrodę za reżyserię filmu „Moje wspaniałe życie”, dwie nagrody indywidualne zdobył film „Hiacynt” Piotra Domalewskiego – Daria Siejak za charakteryzację, a Marcin Ciastoń za scenariusz.

Polską kinematografie przejęło nowe pokolenie reżyserów świadome formy i tematu – podsumowywał przewodniczący jury.

Reżyserów z wielkim dorobkiem organizatorzy festiwalu honorują statuetką Patynowych Lwów za całokształt twórczości. W tym roku odebrała ją Agnieszka Holland. Festiwalowej gali towarzyszyła filmowa muzyka w wykonaniu Włodka Pawlika.

https://gdansk.tvp.pl/56062360/laureaci-46-festiwalu-polskich-filmow-fabularnych