Koncert oratoryjny: Skoryk | Pawlik
3 maja 2022 r., godz. 19:00, koncert oratoryjny
Duża Scena, ul. Odeska 1

„Jesteśmy razem” to motto koncertu oratoryjnego z udziałem orkiestry i chóru OiFP oraz Trio Włodka Pawlika, na który zapraszamy we wtorek, 3 maja.

Koncert pod batutą Victorii Zhadko, dyrygentki z Ukrainy, w geście solidarności z walczącym narodem ukraińskim rozpocznie przejmujący utwór ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka „Melodia”. To motyw przewodni dramatu wojennego „Vysoky pereval” z 1982 r. Następnie melomani usłyszą piękne oratorium „Pieśń o Bogu ukrytym” skomponowane przez Włodka Pawlika na podstawie poematu Karola Wojtyły. Partie solowe wykonają Joanna Motulewicz i Tomasz Rak. W roli narratora wystąpi Maciej Nerkowski.

Poemat „Pieśń o Bogu Ukrytym” został napisany przez Karola Wojtyłę w okresie II Wojny Światowej i jest poetyckim, bardzo osobistym świadectwem dokonanego właśnie wtedy  przez późniejszego papieża Polaka wyboru chrześcijańskiej drogi kapłaństwa, w okrutnym czasie okupacji hitlerowskiej w Polsce. W oryginalnej wersji oratorium jest drugą częścią  opery „Via Sancta” skomponowanej przez Włodka Pawlika w hołdzie Janowi Pawłowi II. Po premierze opery w Teatrze Wielkim w 2007 r., Temida Stankiewicz-Podhorecka z „Naszego Dziennika” napisała: „Piękna muzyka Włodka Pawlika jest pełna pokory w stosunku do litery tekstu. Dla kompozytora tej opery słowo Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II jest na pierwszym miejscu, tak więc i wykonawcy prezentujący to słowo mają swoje należne, świetnie wyeksponowane miejsce. (…) To wielkie, wzruszające, piękne, doskonałe artystycznie i jakże nas wzbogacające estetycznie i duchowo przedstawienie.

Do zobaczenia 3 maja o 19.00 przy Odeskiej!