Koncert „Baczyński 100” – Kielce

Publiczne Każdy na Facebooku i poza nim
Gdy zginął w 4. dniu Powstania Warszawskiego miał jedynie 23 lata. Ceniony przez czytelników, krytykę. Uznawany jest za jednego z największych poetów pokolenia wojennego. Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w jazzowych kompozycjach Włodka Pawlika usłyszymy 3 czerwca w Kieleckim Centrum Kultury.
Koncert to część projektu realizowanego przez kieleckiego kompozytora w ubiegłym roku. Widowisko „Baczyński 100”, z okazji setnej rocznicy urodzin poety, Włodek Pawlik zaprezentował w Warszawie 1 sierpnia. W marcu tego roku premierę miała płyta z utworami. Palik zadedykował ją walczącej Ukrainie. – Płyta ukazuje się w trudnych czasach nie tylko dla nas, ale dla Ukrainy i całego świata – powiedział jazzman i laureat Grammy dziennikarzowi Polskiego Radia Pawłowi Sztompke.
Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zaśpiewają Natalia Wilk – wokalistka i wykładowczyni z Lublina oraz jeden z najbardziej cenionych polskich wokalistów jazzowych Marek Bałata. Towarzyszyć im będą muzycy z kwartetu Włodka Pawlika (fortepian): Łukasz Pawlik (syntezatory), Damian Kostka (bass) i Adam Zagórski (perkusja). Na scenie pojawią się także aktorzy. Wiersze Baczyńskiego recytować będą Grażyna Barszczewska i Jerzy Schejbal.

Włodek Pawlik -kompozytor, pianista jazzowy i pedagog. Za płytę „Night in Calisia” w 2014 r. otrzymał nagrodę Grammy i jest jedynym polskim laureatem tego wyróżnienia. Urodził się w Kielcach, tu ukończył średnią szkołę muzyczną. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Ma na swoim koncie albumy studyjne i koncertowe. Jest także kompozytorem muzyki filmowej (m.in. do filmów Doroty Kędzierzawskiej, Borysa Lankosza czy Petera Greenawaya), muzyki do spektakli teatralnych, opery, muzyki baletowej). Zdobywca wielu prestiżowych nagród: Fryderyka, Nagrody TVP Kultura, Koryfeusza Muzyki Polskiej.