Koncert Baczyński 100 – muzyka Włodek Pawlik

Projekt poetycko – muzyczny „Baczyński 100” powstał w związku z przypadającą w 2021 roku 100. rocznicą urodzin genialnego poety pokolenia Kolumbów, żołnierza Armii Krajowej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Skomponowania muzyki do wybranych wierszy podjął się laureat Grammy Włodek Pawlik. Powstały nowe utwory wokalne, które zadziwiają współczesnymi brzmieniami, nawiązującymi do idiomu współczesnego jazzu i alternatywnego popu, w znakomitej interpretacji Natalii Wilk i Marka Bałaty, przybliżając w ten sposób uniwersalny i ponadczasowy fenomen poezji Baczyńskiego. Wyjątkową wartość artystyczną mają recytacje wybitnych polskich aktorów, w które wplatają się intrygujące dźwięki fortepianowych improwizacji kompozytora, tworząc wyrafinowaną, delikatną, wręcz impresjonistyczną aurę muzycznych ilustracji.
Premierowy koncert odbył się 1 sierpnia 2021 w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Amfiteatrze na Woli w Warszawie i wywołał autentyczne wzruszenie licznie przybyłej publiczności. Projekt był również prezentowany w Amfiteatrze w Płocku, Centrum Kultury w Żyrardowie, Kieleckim Centrum Kultury, Centrum Kultury w Sochaczewie, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej, na Festiwalu Lubartowska Jesień Muzyczna, w pięknej scenerii warszawskiej Elektrowni Powiśle a także w lutym 2023 w warszawskim Teatrze Polskim – wszędzie entuzjastycznie przyjmowany.
Ten niezwykły projekt zostanie zaprezentowany już w najbliższych dniach, poprzedzających 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – lipca w Muzeum Wsi Radomskiej.
Oba koncerty dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego i wsparcia MKiDN.
UWAGA! W tym dniu od godz. 16.00 wstęp na koncert bedzie bezpłatny
Wykonawca:
Krzysztof Kamil Baczyński – poezje
Włodek Pawlik – muzyka
Wokaliści:
Natalia Wilk / Marek Bałata
Recytacje: Grażyna Barszczewska /Jerzy Schejbal
Włodek Pawlik Quartet:
Włodek Pawlik -fortepian
Łukasz Pawlik – syntezatory/ komputery
Damian Kostka- kontrabas, gitara basowa
Cezary Konrad- perkusja