16 marca w BOK czeka na Was jazzowa uczta – na scenie przy van Gogha 1 zaprezentują się dwa, wybitne składy: WŁODEK PAWLIK TRIO oraz ŁUKASZ PAWLIK QUARTET! Nie może Was zabraknąć, zapowiada się wspaniale!
Plan wydarzenia:
19:00 – 19:45 – koncert ŁUKASZ PAWLIK QUARTET
ok. 19:45 – 20:00 – przerwa
ok. 20:00 – 20:45 – koncert WŁODEK PAWLIK TRIO
ok. 20:45 – FINAŁ
_______
Włodek Pawlik (ur. 1958) – światowej sławy pianista i kompozytor, jedyny laureat nagrody GRAMMY w historii polskiego jazzu za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble” (Los Angeles 2014). Jego albumy osiągają na rynku status złotych płyt. Pawlik jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im, F. Chopina w Warszawie, a także Wydziału Jazzu na Hochschule fur Musik w Hamburgu. W roku 2023 otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł Profesora. Pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie prowadzi wykłady z improwizacji jazzowej. W jego dorobku znajduje się 45 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, muzyki do baletu, opery i utworów wokalnych, charakteryzujących się unikalną, oryginalną umiejętnością syntezy różnych gatunków muzycznych. Współpracował m.in. z tak wybitnymi muzykami jak Randy Brecker, Mike Stern, Arturo Sandowal, Billy Hart, Tom Kennedy. Wśród wielkiej ilości nagród i odznaczeń artysty wymienić wypada m.in. Odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaczenie Złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” czy „Koryfeusz” Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku 2014”.
Łukasz Pawlik urodził się w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Rodzice są koncertującymi pianistami, odnoszącymi znaczne sukcesy w działalności zawodowej. Matka Jolanta jest cenioną kameralistką, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, natomiast ojciec – Włodek Pawlik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w Polsce, pierwszym polskim jazzmanem uhonorowanym nagrodą Grammy. Dorastając w takich warunkach, Łukasz już od wczesnego dzieciństwa oswajał się z muzyką klasyczną, jak i jazzową, wcześnie rozpoczynając edukację muzyczną. Pierwszymi instrumentami, po które sięgnął były fortepian i perkusja, jednak rodzice zdecydowali, aby rozpoczynając naukę w szkole podstawowej zajął się wiolonczelą. Związek z tym instrumentem trwa do dziś.
Łukasz ma za sobą pracę w renomowanych orkiestrach symfonicznych, takich jak Düsseldorfer Symphoniker, czy Sinfonieorchester Wuppertal, a także liczne osiągnięcia konkursowe, w tym zwycięstwo w Konkursie im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu, które umożliwiło mu podjęcie studiów w Stanach Zjednoczonych. Pobyt w USA okazał się kamieniem milowym na jego muzycznej drodze. To właśnie w USA, gdzie studiował na uczelni Western Michigan University na dobre zainteresował się jazzem. Możliwość zgłębienia tajników muzyki improwizowanej, a z drugiej strony uczęszczania na zajęcia z kompozycji i kontrapunktu klasycznego dostarczyły mu bodźców, które po powrocie do Polski przekuł w nowe pomysły muzyczne.
Przestrzenią do ich realizacji stała się międzynarodowa formacja Kattorna, która powstała z inspiracji muzyką Krzysztofa Komedy, którego muzykę Łukasz starał się popularyzować poza Polską. Zespół grający na początku głównie Komedę, zaczął w miarę upływu czasu ewoluować w stronę autorskich wizji Łukasza, zdobywając po drodze liczne nagrody na konkursach jazzowych, takich jak m.in.: Nadzieje Warszawy, Berlin Jazz Award, Krokus Jazz Festival, czy wreszcie indywidualny sukces Łukasza na Jazzie Nad Odrą (II nagroda w „Konkursie na Indywidualność Jazzową”). W 2010 ukazała się płyta „Straying To The Moon” zespołu, przyjęta pozytywnie przez krytykę, której trzon stanowiły kompozycje Łukasza. Po kilku latach pracy w orkiestrach symfonicznych Łukasz rozpoczął w 2013 roku pracę nad nowym materiałem muzycznym pod kątem następnej, tym razem autorskiej, płyty. Do jej nagrania zaprosił saksofonistę Dawida Główczewskiego, z którym współpracował już wiele lat w zespole Kattorna, znakomitą, nagrodzoną Grammy za płytę „Night In Calisia”, sekcję rytmiczną Paweł Pańta-Cezary Konrad oraz gości specjalnych: Mike’a Sterna i Michaela „Patchesa” Stewarta. Łukasz występuje tu po raz pierwszy w potrójnej roli: wykonawcy, kompozytora oraz producenta. Wkrótce po entuzjastycznym przyjęciu płyty w Polsce pojawiła się propozycja wspólnych koncertów ze strony Mike’a Sterna, której początek miał miejsce w 2017 roku. Kolejnym, być może najważniejszym dotychczas etapem muzycznej podróży Łukasza jest sfinalizowanie pracy nad najnowszą autorską płytą pt. „Long-Distance Connections”, na której udało mu się zebrać całą plejadę swoich muzycznych idoli, takich jak Randy Brecker, Mike Stern, Dave Weckl, Tom Kennedy i Gary Novak, jak również wybitnych polskich muzyków, z którymi Łukasz współpracuje na stałe. Współproducentem płyty jest legendarny perkusista Dave Weckl.
Partnerem medialnym koncertu jest JazzPRESS.
_________________________