Muzyka > Zespoły i muzycy

Włodek Pawlik Trio

Włodek Pawlik Trio to najważniejsza formacja muzyczna, która na przestrzeni kilkunastu lat stanowi motor nieskrępowanych improwizacji, siłę sprawczą nagrań oraz poligon dla muzycznych eksperymentów lidera. Formuła tria z fortepianem i  sekcją rytmiczną, ma w historii światowego jazzu bardzo bogatą tradycję - kombinacja trzech całkowicie odmiennych barw, otwierająca rozległe przestrzenie artystycznej swobody dla trzech indywidualności, ale również wielce zobowiązująca i narzucająca wysokie wymagania każdemu z improwizatorów.

Włodek Pawlik Trio znakomicie wpisuje się w światową tradycję i jest jednocześnie wyjątkowym zjawiskiem na rodzimej scenie jazzowej. Występom tria towarzyszy zawsze wielkie skupienie partnerów i koncentracja na najmniejszym detalu wykonania. Nie jest to doraźny skład powołany dla realizacji wybranego projektu, ale prawdziwy zespół z umiejętnie tworzoną przez lidera przestrzenią dla eksponowania własnych osobowości muzycznych i dojrzałości we wzajemnych relacjach partnerów. To właśnie w trio realizowanych jest większość projektów Włodka Pawlika, trio jest inspiracją dla nowych pomysłów i adresatem większości kompozycji. Jest to także przyjazne miejsce pracy dla wielu wybitnych muzyków, bez których żadne osiągnięcia nie byłyby możliwe.

Włodek Pawlik Trio tworzą:

 • Włodek Pawlik (fortepian),
  Paweł Pańta (kontrabas),
  Cezary Konrad (perkusja).

 • Nagrania zespołu znane są miłośnikom jazzu w Japonii, Australii, Stanach Zjednoczonych i Europie.

www.cezarykonrad.com

Paweł Pańta

W Pawlik Trio grali:

 • Randy Brecker,
 • Billy Hart,
 • Tom Kniffic,
 • Riche Cole,
 • Hans Hartman ,
 • Lucas Lindholm,
 • Andrzej Cudzich (b),
 • Zbigniew Wegehaupt (b),
 • Piotr Janowski (dr)

Western Jazz Quartet

Współpraca z muzykami z Western Jazz Quartet obejmuje okres ponad 15 lat, w trakcie których powstały 3 wspólne nagrania płytowe, w tym wysoko oceniany album 'Turtles' z roku 1995.

WESTERN JAZZ QUARTET jest zespołem rezydentym School of Music przy Western Michigan University. Założony w 1974 roku kwartet łączy aktywność sceniczną z działalnością pedagogiczną w niezwykle udanej formie, promując jazz i jazzową edukację przez koncerty, warsztaty muzyczne, bogato wypełniające kalendarz prac. Aktywność artystów obejmuje zarówno występy dla dzieci i młodzieży szkolnej jak i trasy koncertowe i wpólne nagrania z artystami takimi jak Art Farmer, Stefon Harris, Kenny Werner, Billy Hart, Mark Murphy, Randy Brecker, Dave Liebman, Janis Siegel, Bobby McFerrin i Włodek Pawlik.

> Western Jazz Quartet

Randy Brecker

Randy Brecker jest muzykiem wyjątkowym i jedną z najważniejszych postaci jazzowej trąbki w całej historii gatunku. Współpracował z najznakomitszymi postaciami światowej muzyki: Horace Silver, Art Blakey, Stevie Wonder, James Brown. W 1974 roku wraz ze swoim bratem Michael'em założył niezwykle popularny do dziś zespół 'Brecker Brothers', siedmiokrotnie nominowany do nagrody GRAMMY. Jego dyskografia obejmuje ponad 20 albumów płytowych. Współpraca z Włodkiem Pawlikiem utrwalona została na dwóch krążkach, z których ostatni - Tykocin - ma dla trębacza znaczenie szczególne, związane z odkrywaniem rodzinnych korzeni we wschodniej Polsce:

"Randy Brecker met pianist Pawlik in Poland in 1994. Later, when Randy's brother Michael was diagnosed with leukemia, the family began looking for eastern European donors, who were believed to be the best match, and recontacted Pawlik.  They traced the Brecker family antecedents to a Polish area known as Tykocin"

www.randybrecker.com

Ważniejsze koncerty i festiwale

[2006] European Jazz Festival, Ateny
[2005] Festiwal Kultury Polskie, Rzym
[2005] JVC Jazz Festival, Warszawa
[2005] Międzynarodowy Fiestiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu
[2004] Festiwal 'Gaude Mater', Częstochowa
[2003] Vratislavia Cantans, Wrocław
[2003] Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, Gdańsk
[2001] Lato Filmów w Kazimierzu
[1999] Międzynarodowy Fiestiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu
[1999] IAJE Jazz Conference, Anaheim L.A. California
[1997] Lato Filmów w Kazimierzu
[1998] Jazz Fair Festival, Poznań

[1998] North Sea Jazz Festival, Haga
[1998] International Jazz Festival, Bukareszt
[1997] Jazz Blues Festival, Tajlandia
[1996] Jazz Fair Festival, Poznań
[1995] Festiwal 'Im Fremde Zu Hause', Bonn
[1995] Warsaw Summer Jazz Days
[1994] Festiwal Filmowy w Cannes
[1993] Warsaw Summer Jazz Days
[1990] Jazz Jamboree, Warszawa
[1990] International Jazz Meeting, Baden-Baden
[1988] Międzynarodowy Fiestiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu
[1984] Międzynarodowy Fiestiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu
[1984] Jazz Jamboree, Warszawa