Wydarzenia

"Dźwięki Słów" - Muzyka Włodka Pawlika do poezji Adama Zagajewskiego

2015-11-15 18:00:00 (0 komentarzy)

„Dźwięki Słów – Zagajewski i Pawlik” – to wyjątkowy projekt będący efektem współpracy dwóch wybitnych twórców: Adama Zagajewskiego i Włodka Pawlika. Jego koncertowa premiera, połączona z nagraniem albumu live, będzie miała miejsce w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków w niedzielę 15 listopada o godz. 18.00. 


Projekt „Dźwięki Słów – Zagajewski i Pawlik” nawiązuje do oczywistych związków poezji i dźwięków. Twórczość poetycka Adama Zagajewskiego zostanie wzbogacona muzyką skomponowaną przez zdobywcę nagrody GRAMMY - Włodka Pawlika. Podczas koncertu  usłyszymy utwory m.in. do takich wierszy, jak Senza Flash, Filozofowie, W cudzym pięknie, Spróbuj opiewać okaleczony świat, Miasto, Nigdzie, Podziemne pociągi. Do współpracy przy realizacji projektu Włodek Pawlik zaprosił znakomitych muzyków: Marka Bałatę , Łukasza Jemioła oraz Natalię Wilk. Zarejestrowany podczas koncertu materiał ukaże się na płycie, która zawierać będzie około 12 unikatowych utworów.  Koncert poprowadzi Piotr Metz – szef redakcji muzycznej Radia Kraków.

Organizator: Agencja Artystyczna GAP
Partnerzy: Radio Kraków, Województwo Małopolskie,

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.

O twórcach:

Adam Zagajewski – poeta, eseista, prozaik, krytyk, tłumacz. Piszący białe wiersze przedstawiciel poezji apollińskiej jasnej, klasycyzującej. Laureat wielu nagród w dziedzinie literatury, w tym Neudstadt (2004) i „Zhongkun” (2014), zwanymi „małym Noblem” i „chińskim Noblem poetyckim”. Członek krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz”. Od 1976 roku uczestniczył w działaniach opozycji, m.in. jako współpracownik „Zapisu”. W latach 80. mieszkał najpierw w Berlinie, potem w Paryżu. Wrócił do Polski i obecnie mieszka w Krakowie. Od 1983 roku należy do redakcji „Zeszytów Literackich”, jako poeta debiutował na łamach „Zeszytów” w 1967 roku.

Włodek Pawlik - pianista i kompozytor. W jego dorobku znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych. Ostatnie miesiące roku 2013 przyniosły nominację płyty "NIGHT IN CALISIA" do najważniejszej nagrody fonograficznej na świecie - nagrody GRAMMY. 26 stycznia 2014 roku, Włodek Pawlik stał się jedynym Polakiem uhonorowanym statuetką GRAMMY za najlepszy album dużego zespołu jazzowego. Zasiadał w jury m.in. V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001,wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

Wykonawcami będą:

Marek Bałata - wiodący polski wokalista jazzowy. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje. Jego rozległy repertuar zawiera również standardy, transkrypcje utworów F.Chopina, piosenki Z.Koniecznego, K.Komedy, W.Młynarskiego, A.Waligórskiego i A.Osieckiej, które łączy jazzowa interpretacja. (http://www.balata.art.pl)

Łukasz Jemioła - piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, który odnosi sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych, między innymi laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Marka Grechuty w Krakowie, Ogólnopolskiego Festiwalu piosenki Retro w Warszawie i wiele więcej. Występuje cyklicznie w projekcie Włodka Pawlika, pt. “ Wieczorem”. Związany z grupami improwizacji teatralnej i muzycznej. Twórca autorskich, innowacyjnych koncepcji piosenki- utwory disco polo w stylu poetyckim ( od 2010 roku) oraz wiersze w stylu disco polo. W 2015 wydał debiutancką płytę autorską pt. „Jemioła”.

Natalia Wilk - wokalistka, nauczyciel śpiewu, absolwentka wokalistyki na kierunku Jazz i muzyka estradowa. Śpiewa od 8 roku życia. Profesjonalną przygodę z muzyką zaczęła osiem lat temu. Występowała u boku znanych artystów między innymi: Krystyny Prońko, Doroty Miśkiewicz, Kayah, Kuby Badacha, Krzysztofa Cugowskigo, Piotra Cugowskiego, Artura Gadowskiego. Na stałe współpracuje i współtworzy projekty z Włodkiem Pawlikiem, Tomaszem Momotem oraz Arturem Gadowskim.Brała udział w programie telewizyjnym Bitwa na głosy w grupie Krzysztofa Cugowskiego.Supportowała takie grupy i artystów jak: Sofa , Novika, Pinavela, KatieMelua.

„Dźwięki Słów – Zagajewski i Pawlik”. Koncert z rejestracją materiału na płytę
Niedziela, 15 listopada 2015, godz. 18.00
Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków
Zaproszenia wyłącznie na antenie Radia Kraków


Wróć