Zespoły i muzycy

> Zespoły i muzycy...

Włodek Pawlik Trio to najważniejsza formacja muzyczna, która na przestrzeni kilkunastu lat stanowi motor nieskrępowanych improwizacji, siłę sprawczą nagrań oraz poligon dla muzycznych eksperymentów lidera.

Kliknij link po nagłówkiem aby zapoznać się bliżej z zespołami prowadzonymi przez Włodka Pawlika, historią występów oraz artystami towarzyszącymi liderowi w kolejnych projektach.

Muzyka współczesna

> Muzyka współczesna...

Twórczość współczesna to szereg dzieł o charakterze eksperymentalnym, dzieła wokalne oryginalnie łączące tradycję z nowoczesnością, oraz misteria o charakterze religijnym. Poszczególne utwory, nieskrępowane w formie, z łatwością wymykają się klasyfikacji gatunkowej jak chociażby Misterium Stabat Mater gdzie improwizującemu fortepianowi towarzyszy Chór Gregoriański. Szereg z nich zostało już nagranych i wydanych na płytach CD; część kompozycji z dorobku symfonicznego z pewnością uzupełni dyskografię w niedalekiej przyszłości.

Muzyka jazzowa

> Muzyka jazzowa...

Dyskografia jazzowa obejmuje 17 autorskich albumów w tym 5 płyt solowych, począwszy od wydanego jeszcze na analogowej płycie winylowej debiutanckiego 'Quasi Total', a skończywszy na światowym wydaniu suity 'Nostalgic Journey - Tykocin Jazz Suite' przez Summit Records w roku 2009. Szereg dzieł doczekało się reedycji, jak chociażby wyróżniony przez amerykańską krytykę w magazynie 'Down Beat' album 'Turtles' z 1995, który ukazał się powtórnie w roku 2008 w edycji limitowanej.

Jak napisał Marcin Trzęsiok we komentarzu do jednej z płyt: "Nie sposób określić jednoznacznie stylu pianisty, (...) on sam nie umieszcza swojej muzyki w żadnym rozdziale estetycznym. (...) Należy do tej generacji muzyków, która opiera się na gruntownie przestudiowanej historii jazzu, traktowanej nie jako droga bezwzględnego postępu, ale widzianej linearnie jako konsekwentne rozwijanie muzycznej myśli, której sensu nie można zatracić przez odcięcie jej od własnych korzeni.".

Muzyka teatralna

> Muzyka teatralna...

Dorobek twórczości teatralnej jest przede wszystkim rezultatem współpracy z Teatrem Telewizji. Obejmuje autorskie kompozycje do szeregu dramatów autorów polskich i zagranicznych, m.in.: Olgi Tokarczuk i Martin Crimp'a.  Spektakle emitowane były przez Telewizję Polską, a część z nich została wydana na płytach DVD.

Muzyka filmowa

> Muzyka filmowa...

Twórczość filmowa obejmuje kilkanaście ścieżek muzycznych o różnorodnej stylistyce, począwszy od filmu dokumentalnego, przez pełnometrażowe filmy fabularne do dużych międzynarodowych produkcji - od formy kameralnej do pełnego symfonicznego rozmachu. W szeregu realizacji autor uczestniczył zarówno jako kompozytor jak i wykonawca partii fortepianu.

Jednym z pierwszych filmów, który zarazem stał się kamieniem milowym dla dalszych dokonań był film 'Wrony' z roku 1993. Ostatnia kompozycja do wielokrotnie nagrodzonego filmu 'Rewers', zgodnie z entuzjastycznymi wrażeniami melomanów i opiniami krytyki przywodzi na myśl najlepsze skojarzenia z jazzowymi ilustracjami w polskim kinie lat 50 i 60.

Praca dydaktyczna

> Praca dydaktyczna...

Włodek Pawlik wykłada aktualnie improwizację na Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie. Obok pracy akademickiej wielokrotnie brał udział w przedsięwzięciach o charakterze edukacyjnym, warsztatach dla instrumentalistów, oraz zasiadał jako członek jury konkursów muzycznych.