Muzyka > Muzyka wspólczesna

Misterium Stabat Mater

[2001]

Włodek Pawlik and Gregorian Choir
[2001 (P) Polonia Records]
"O ile płyty ze swingującymi kolędami, trafiają do odbiorców regularnie, o tyle jazz inspirowany Wielkim Tygodniem był dotąd białą kartą..."

"(c.d) Tę, w sposób piękny i przejmujący, wypełnia wirtuoz fortepianu, Włodek Pawlik. Artysta wpisuje się nią w rozdział muzyki balansującej między gatunkami, nurt zapoczątkowany spektakularnie przez Jana Garbarka sensacyjnym albumem "Officium" przed pięcioma laty. W przeciwieństwie do Norwega, nasz pianista nie wpisał jazzowych nut w wielogłosowe, z natury więc posiadające określoną harmonię kościelne pieśni, ale stworzył własną jej wizję w oparciu o oryginalne gregoriańskie melodie".

wyborcza.pl

Misterium Stabat Mater

[2005]

Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi Wielkiemu
[2005 (P) Musica Sacra]

"Jeden z naszych najlepszych pianistów "ponadjazzowych" (niewielu jest muzyków, którzy tak jak Pawlik, z równym skutkiem wykonywaliby muzykę poważną, współczesną i jazzową) wykonał chorał gregoriański wraz z towarzyszącym mu chórem, na fortepianie! (…) To niezwykła i jedna z najbardziej oryginalnych polskich płyt. Tym razem mamy polską płytę, którą można z dumą pokazać na całym świecie.”

Jazzi Magazine

Sonety Szekspira

[2004]

Elżbieta Wojnowska, Włodek Pawlik

[2004 (P) Impart]

 

Cykl 22 pieśni (sonetów), w którym pierwiastki jazzowe przenikają się z brzmieniami klasycznymi, a wyrafinowana tradycja literacka z dynamiką współczesności.


"Sonety Szekspira to arcydzieła literatury stawiające każdemy najwyższe wymaganie intelektualne i warsztatowe. Ich interpretacji muzycznej podjąć się może zatem jedynie ktoś, kto do perfekcji opanował sztukę układania znaczeń i wzruszeń na partyturze..."

Roman Kołakowski

"Muzyka do "Sonetów "Szekspira powstała na zamówienie XXV Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2004 roku i była wykonana przez Elżbietę Wojnowską i Orkiestrę Kameralną "Leopoldinum" pod dyrekcją Marcina Nałecz-Niesiołowskiego. Tym razem zdecydowałem się na wykonanie wersji instrumentalnej z wiodącą partią fortepianu. 6 Sonetów, które wybrałem, bliskie są jazzowemu idiomowi i tak jak standardy jazzowe są instrumentalnymi wersjami znanych amerykańskich przebojów, tak również w tym przypadku dominacja improwizującego fortepianu nada im specyficznego jazzowego kolorytu."

Włodek Pawlik (z zapowiedzi koncertu)

 

Flow

[2008]

Balet na podstawie sztuki "Czekając na Godota" Samuela Becketta


Balet został wystawiony po raz pierwszy w Starym Browarze w Poznaniu 21 października 2006 roku. Choreografię opracowali Jacek Owczarek, Witold Jurewicz, a spektakl wyreżyserował Norbert Rakowski.

"Mamy tu do czynienia ze spektaklem, który łączy dramaturgię na wysokim poziomie, przemyślaną reżyserię z dojrzałym tańcem, nie obawiającym się bezruchu i rezygnacji z obiegowo rozumianej "taneczności", przejawiającej się w układach. Wszystko to spaja skomponowana specjalnie na tę okazję muzyka Włodzimierza Pawlika."

Witold Mrożek, nowytaniec.pl, październik 2006
http://www.starybrowarnowytaniec.pl/

Via Sancta Opera Sacra

[2006]

Współczesna opera sacra w trzech aktach, oparta na słowach Karola Wojtyły  oraz na muzyce sakralnej i jazzowej Włodka Pawlika.

 

Premiera odbyła się w październiku 2007 w Teatrze Wielkim w Warszawie. Na fortepianie zagrał Włodek Pawlik, na perkusji Cezary Konrad, a na kontrabasie Paweł Pańta. Teksty Karola Wojtyły recytowali Krzysztof Kolberger i Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Solistom towarzyszył Chór Kameralny i Orkiestra Smyczkowa Opery Narodowej oraz soliści Elżbieta Wróblewska (mezzosopran) i Adam Kruszewski (baryton).

"Piękna muzyka Włodka Pawlika jest pełna pokory w stosunku do litery tekstu. Dla kompozytora tej opery słowo Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II jest na pierwszym miejscu, tak więc i wykonawcy prezentujący to słowo mają swoje należne, świetnie wyeksponowane miejsce."

Temida Stankiewicz-Podhorecka, Nasz Dziennik
http://www.teatry.art.pl/

We Are From Here

[2005]

Kompozycja na dwa fortepiany, orkiestrę smyczkową i sekcję rytmiczną

 

Włodek Pawlik : "Utwór "We are from here" napisałem na zamówienie Prezydenta Miasta Kielc i jego premiera odbyła się w lutym 2005 roku z Orkiestrą Filharmonii Kieleckiej pod dyrekcją Jacka Rogali."

Puls 11/8

[2005]

Kompozycja na dwa fortepiany, orkiestrę smyczkową i sekcję rytmiczną

 

Włodek Pawlik : "Puls 11/8 napisałem w 2004 roku na zamówienie Festiwalu "Polska do Europy" i miał swoją premierę na Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pierwotna wersja była napisana dla znakomitej polskiej flecistki Jadwigi Kotnowskiej, która wykonała go podczas w/w koncertu wraz z orkiestrą "AUKSO". [W kolejnych wykonaniach] postanowiłem jednak wykorzystać "improwizacyjność" tego dzieła i zastąpić zapisaną partię fletu moimi fortepianowymi improwizacjami."

Koncert na fortepian i orkiestrę

[1992]

Premiera koncertu odbyła się w Filharmonii w Kielcach.