Muzyka > Muzyka filmowa
Rewers

Rewers

[2009]

"...Soundtrack jest jednym ze środków uwalniających fabułę z gorsetu socrealistycznej rzeczywistości ..."

Nagroda za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Kompozycja muzyki i wykonanie głównej partii fortepianu.

"Możliwość wejścia z muzyką w obraz i fabułę, która wykracza poza utarte konwencje dała mi coś absolutnie niepowtarzalnego. Soundtrack operuje na wielu płaszczyznach estetycznych, od nawiązań do muzyki jazzowej w konwencji lat 50 i 60-tych, łączącej elementy quasi-klasyczne,aż po rockowe. Jest to bardzo bogata ścieżka dźwiękowa, naturalnie oddająca moje podejście do muzyki. Co ważne, nie jest ona wyraźnym odzwierciedleniem miejsca i czasu akcji filmowych zdarzeń. Jest jednym ze środków uwalniających fabułę z gorsetu socrealistycznej rzeczywistości. Urok tego filmu polega na tym, że w pewnym momencie następuje ucieczka od realizmu do wyrafinowanej abstrakcji. Jest to absolutnie fantastyczna rzecz, jeśli można pozwolić sobie na taką autonomię i różnorodność w warstwie dżwiękowej . (...)Ten film ma w sobie coś z lat kiedy muzyka jazzowa wyraźnie towarzyszyła kinu. Dla mnie pojawiła się tutaj szansa, aby nieskrępowanie wykorzystać jazzowy aspekt mojej twórczości - taki dar losu,tym bardziej cenny, że muzyki jazzowej w filmie jest w ostatnich latach bardzo mało. Tutaj z kolei nastąpiło naturalne nawiązanie do tradycji starej, dobrej Polskiej Szkoły Filmowej z dobrą muzyką jazzową."

Włodek Pawlik

"Ten film ma w sobie urok kina noir z akcją umiejscowioną w socrealistycznym krajobrazie Warszawy lat pięćdziesiątych. I już tylko ten czysto stylistyczny element czyni zeń propozycję niecodzienną, dopracowaną w najdrobniejszym szczególe oraz bezkompromisowo śmiałą na tle innych rodzimych produkcji. I chociaż rozgrywa się on w miarę dalekim, pozornie tylko rozwojowym okresie, niesie w sobie świeże, wyraziste i przede wszystkim współczesne spojrzenie na czasy spowite ponurą aurą komunistycznej monarchii."

Artur Cichmiński, Stopklatka.pl, 15 września 2009

"Włodka Pawlika przedstawił mi Jurek Kapuściński, poszedłem na jego koncert, akurat była premiera płyty "Grand Piano". To jest facet, który jest bardziej znany w Ameryce, niż w Polsce, napisał muzykę do ostatniego filmu Greenawaya. Jest geniuszem. (...) Włodek wkroczył do pracy na etapie pierwszych wersji montażowych - niesamowita synergia była. Doskonale się rozumieliśmy. On ma w sobie ogromne poczucie wolności i wielką wyobraźnię, co pozwoliło mu napisać muzykę, która wykracza poza czas, poza schemat, jest niekonwencjonalna a jednocześnie wynosi ten film o piętro wyżej."

Borys Lankosz - reżyser filmu "Rewers"

 

> Teledysk do filmu 'Rewers'

Nightwatching

Nightwatching

[2007]

Dramat kostiumowy opowiadający o przełomowym etapie życia Rembrandta, kiedy w krótkim czasie ze sławnej i cenionej osobistości publicznej staje się zwykłym nędzarzem. Wszystko zaczyna się, kiedy za namową ciężarnej żony Saskii Rembrandt zgadza się namalować zbiorowy portret członków gwardii cywilnej, znany jako "Straż nocna". Wkrótce malarz wpada na trop okrutnego morderstwa, co pociąga za sobą tragiczne komplikacje w jego życiu zawodowym i osobistym.

Kompozycja muzyki.

""Elementem, którego nie sposób pominąć przy okazji filmu Greenawaya jest muzyka. Włodzimierz Pawlik stworzył prawdziwie czarujący temat muzyczny, w którym się wprost zakochałem. Widz najlepiej zrobi zamykając oczy i wsłuchując się w melodię całkowicie podda się jej czarowi. To zaskakujące, gdyż u Greenawaya zazwyczaj to obraz był tym, co się głównie zapamiętuje."

Marcin Pietrzyk - Filmweb

Pozostałe filmy

Paweł Huelle - Metafizyka Pamięci
[2004]

Filmowy portret współczesnego pisarza gdańskiego - Pawła Huelle. [więcej]

Marzenia do spełnienia. Serial TV
[2001-2002]

Utrzymana w ciepłym tonie opowieść o losach dwóch rodzin: Pawelczyków i Winterów-Lisowskich

Nieznana opowieść wigilijna
[2000]

Współczesna baśń, w której można odnaleźć znane motywy klasycznej literatury dziecięcej.

Spotkanie
[1998]

Spektakl teatralny zrealizowany przez Teatr Telewizji TVP.

Rodzina na Wójtówce
[1996]

Film dokumentalny

10 Utworów o miłosci
[1994]

Film muzyczny zrealizowany przez Telewizję Polską TVP.

William Shekespeare - Sonety
[1994]

http://www.filmpolski.pl/

 

Mistyfikacja

[2010]

"... z dochodzenia wynika, że Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji..."

Kompozycja muzyki i wykonanie głównej partii fortepianu.

"Jest rok 1968. Wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Łazowski, wpada na sensacyjny trop, który może zmienić oblicze historii. Z jego dochodzenia wynika, że Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji. Kochanka Witkacego przynosi do Desy swoje nieznane portrety, jedna z jego dawnych kobiet przechowuje kartki, które dostała od artysty już po jego rzekomej śmierci."

> "Mistyfikacja" na www.filmweb.pl

> "Mistyfikacja" na www.stopklatka.pl

Wichry kołymy

Wichry Kołymy / Within The Whirlwind

[2008]

"... epicka opowieść o dramatycznych, ludzkich losach w czasach totalitarnego terroru."

Kompozycja muzyki i wykonanie głównej partii fortepianu.

 

Pora umierać

Pora umierać

[2007]

""Pora umierać" to utrzymana w nostalgicznej, poetyckiej tonacji (...) opowieść o starości, przemijaniu i samotności, o pragnieniu bycia potrzebnym aż do końca, o wierności zasadom i wartościom, które nie powinny ustępować przed naporem nowego..."

Nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej 'Orzeł' w kategorii najlepsza muzyka.

"Historia starszej pani, właścicielki niegdyś pięknej, dziś sypiącej się, drewnianej willi. Po wielu, wielu latach, właśnie teraz spełnia się jej marzenie - "pozbywa się" ostatniego zakwaterowanego po wojnie lokatora. Nareszcie znów jest panią w swoim domu. Niestety ta piękna i długo oczekiwana chwila przynosi raczej rozczarowanie. Nic nie jest tak, jak miało być. Syn nie chce zająć się remontem domu, ani wprowadzić się z rodziną do matki. W tajemnicy przed nią stara się za to sprzedać dom majętnemu sąsiadowi, któremu widok domu-staruszka "burzy" krajobraz. Bohaterka, Aniela, nie należy do smętnych, utyskujących na wszystko staruszek. Po raz kolejny - może już ostatni raz w życiu - nie poddając się, bierze sprawy w swoje ręce"

Stopklatka.pl

http://www.poraumierac.pl/

Wrony

Wrony / Crows

[1994]

"(...)Wrony to opowieść o samotnej dziewczynce, która pozbawiona czułości matki, porywając inną, młodszą od siebie dziewczynkę wchodzi w rolę matki, tak jak sobie tę rolę wyobraża.(...)"

Kompozycja i wykonanie muzyki.

"Nie widziałam nigdy w kinie obrazu małego dziecka (owo skradzione Małeństwo) pokazanego z taką delikatną czułością, jako wcielenie czaru, uroku jednocześnie osoby ludzkiej i natury."

Bożena Janicka, "Kino" 1994

Under the sign of Water / (Im Zeichen des Wassers)

[1994]

Zrealizowany w Niemczech film dokumentalny w reżyserii Wolfganga Morell'a

Ścieżka dźwiękowa została wydana przez Polonia Records w roku 2008 w ramach serii kolekcjonerskiej pod tytułem 'Film Works'.

> Galeria zdjęć z filmu

> Portret reżysera

Udział w sesjach nagraniowych

[2009] Janosik. Prawdziwa Historia
[2008] Boisko Bezdomnych
[2002] Julia Wraca do domu
[1997] Boża podszewka
[1994] Cudowne miejsce