Muzyka > Jazz

Nostalgic Journey / Tykocin

[2008 (P) Polskie Radio S.A. / 2009 (P) Summit Records]

"Suita Tykocin jest w moim głębokim przekonaniu jednym z przystanków w gigantycznej pielgrzymce ludzkich losów - takim miejscem odpoczynku i refleksji nad sobą i światem. "

Włodek Pawlik (z wkładki do pierwszego wydania płytowego)

"(...)The piece is varied, highly melodic, and full of exciting solos for both trumpet and piano.  The balance of the jazz trio/quartet against the orchestra is handled beautifully.  The orchestra is top flight, having been named the State Philharmonic for Poland, and an institution of national culture. Randy's previous album was Randy in Brasil, and this time it's Randy in Poland, achieving one of the finest mixes of jazz and classical one could hear."

John Henry - Audiophile Audition

> Video Tykocin (YouTube)

Anhelli

[2005 (P) 5Line]

"Anhelli jest tym utworem literackim , do którego sięgam jak po ożywcze źródło kosmicznej energii, służące rozbudzeniu mojej wyobraźni...Piękna jest jak na lekarstwo, zetknięcie się z Arcydziełem staje się rozkoszą obcowania ze światem bytów tajemniczych i potężnych, być może nawet groźnych. Mają one jednak tę wyjątkową właściwość, żę wyzwalają mnie od doraźnych problemów , sporów, mniej lub bradziej oczywistych pytań i odpowiedzi często niepotrzebnych..."

Włodek Pawlik.

"(…) największa gwiazda wystąpiła na początku i jeśli ktoś przeczekał ten koncert w kuluarach, niech pluje sobie w brodę. Włodek Pawlik, dawno nie słyszany w repertuarze stricte jazzowym pokazał, że czerpiąc z różnych źródeł można stworzyć efektowną, spójną propozycję artystyczną, która sprawdzi się nawet na wymagającej scenie Sali Kongresowej. Jego Trio, w którym obok lidera na fortepianie zagrali Paweł Pańta - b i Czarek Konrad - dr to przykład idealnego porozumienia, przy jednoczesnej kreatywności wszystkich muzyków. Począwszy od delikatnego, przywodzącego na myśl Trio Jarretta East Side Story, skończywszy na tętniącym iście bałkańską werwą Transylvanian Dance mieliśmy do czynienia z muzyką najwyższych lotów, zaskakującą słuchacza i zmuszającą do aktywnego uczestnictwa"

Marek Romański „Jazz Forum”, JVC Jazz Festival Warsaw 2006

 

> Video 'Anhelli' (YouTube)

Turtles / (reedycja)

[1995/2008 (P) Polonia Records]

"Doskonała, wysoko oceniana płyta, utrzymana w konwencji nowoczesnego "main stream". Na płycie nagrane zostały autorskie kompozycje lidera oraz także pozostałych członków międzynarodowego składu."

"(...) 'Turtles' nie jest albumem wiodącej gwiazdy której w tle towarzyszy zespół, przeciwnie, ujawnia wzajemne uzupełnianie się i połączenie kreatywności wszystkich członków zespołu które uznaje za najważniejsze osiągnięcie."

Włodek Pawlik z wkładki do albumu

„Pawlik jest pianistą inteligentnym, który uważnie słucha swoich przyjaciół; dzieli się ogromem wrażliwości z Brecker’em w duecie „..Sailing” i cicho, umiejętnie zaklina całość uczuć w „Moontide”. Warto też zauważyć ten orzeźwiający, pełen wyczucia sposób, w jaki Konrad przełamuje timing w „Not Samba” i utworze tytułowym („Turtles”). Album w dużej mierze zawdzięcza swój urok wyjątkowej łatwości, z jaką muzycy czytelnie tłumaczą skomplikowane zwroty myśli na najwyższej klasy nowoczesny jazz.”

**** Down Beat”, USA, Frank John Hadley


Dedicated to people - Orange Jazz

[2004 (P) Liberty Records]

"Wydany na Ukrainie album oddający hołd 'Pomarańczowej Rewolucji' ze składanką  14 utworów różnych twórców."

"Let us pray that our 'orange' dreams will soon be more than dreams.

Evgeni Utkin (z komentarza do płyty)

Włodek Pawlik Trio and Richie Cole - Live at Birdland

[1993 (P) Polonia Records]

"Sound of Peace"

""11.XI.1989 Hamburg. Tak się złożyło, że dwa dni wcześniej zburzono mur berliński (...) koncert, który odbył się tamtego wieczoru w klubie 'Birdland' , stanowił swoiste signum temporis. Jego niecodzinną atmosferę można odgadnąć słuchając nagrań (..) ich pierwszą część zawiera płyta. Koncert ten pozostaje w pamięci jako jedno z najdowcipniejszych jazzowych spotkań. Richie Cole wplata w improwizacje przewrotne cytaty a cały kwartet wirtuozowsko żongluje muzycznymi pomysłami"

Marcin Trzęsiok

Quasi Total

[1987 (P) Poljazz]

Debiutancki album Włodka Pawlika, wydany na płycie winylowej.

Struny na ziemi

[2011]

Muzyka do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza
[2011 (P) Pawlik Relations/Polskie Radio]

"Myślę, że nie uchybię klasycznej doskonałości Iwaszkiewicza, jeśli o nader oryginalnym przedsięwzięciu Pawlika i jego przyjaciół powiem z niekłamanym zachwytem: „ALE JAZZ!”."

"Wyśpiewać Iwaszkiewicza? Wyjątkowo szczęśliwy pomysł... Można by rzec, iż te wiersze w naturalny sposób śpiewają – wtedy, gdy ich śpiewność dobyta jest przez trio jazzowe i swingujących wokalistów, i wtedy, gdy same stają się muzyką w interpretacji aktora, Roberta Więckiewicza, który mówi je z wyczuciem rytmu, brzmienia, barwy, tonu, traktując poniekąd głos jak autonomiczny instrument.."

Janusz Majcherek

> www.strunynaziemi.pl

Grand Piano

[2008 ARMS Records]

"Noc jest porą uwalniającą moje myśli od nerwowych konwulsji dnia codziennego - jest wyciszeniem, kontemplacją, przebudzeniem marzeń."

Włodek Pawlik.

"(...) Dwie sesje w Studiu S1 Polskiego Radia przypominały koncert, a nawet wizytę ukrytej kamery w domu muzyka, który w przygaszonym świetle improwizuje bez skrępowania. Dlatego rzadko przerywaliśmy, nagrywaliśmy tak, aby mikrofon towarzyszył muzyce, a nie warunkował to, co mamy usłyszeć. Nie zmienialiśmy kolejności, w których zostały nagrane tracki i nie poprawialiśmy wersji, żeby zachować ciągłość i płynność narracji. (...) Kolejne improwizacje nie mają tytułów, podobnie jak sam album. Grand Piano to po prostu określenie fortepianu w partyturze, informacja o zawartości płyt. (...) Podczas pracy z Włodkiem w studiu zawsze najbardziej ceniłem sobie chwile, kiedy pozostawał on sam na sam z instrumentem. Grał dla siebie, przekazując klawiaturze myśli, które rodziły się w głowie na bieżąco. Bez presji czasu i konieczności zagrania przygotowanego wcześniej materiału. W ten sposób powstała koncepcja płyty pozbawionej pozamuzycznych skojarzeń, literackiego programu i całego systemu odniesień. Tu i teraz, rejestracja procesu tworzenia dokonana bez etapu komponowania na papierze, pozbawiona ingerencji producenta. Dwie sesje w Studiu S1 Polskiego Radia przypominały koncert, a nawet wizytę ukrytej kamery w domu muzyka, który w przygaszonym świetle improwizuje bez żadnego skrępowania. Dlatego rzadko przerywaliśmy, nagrywaliśmy tak, aby mikrofon towarzyszył muzyce, a nie warunkował to, co mamy usłyszeć. (...) Powstało blisko czterdzieści utworów, z których wybraliśmy naszym zdaniem najciekawsze. Nie dało się inaczej, bo album musiałby się składać z czterech krążków. Nie zmienialiśmy kolejności, w których zostały nagrane tracki i nie poprawialiśmy wersji. W ten sposób udało się zachować ciągłość narracji. Kolejne improwizacje nie mają tytułów, podobnie jak sam album. Grand Piano to po prostu określenie fortepianu w partyturze, informacja o zawartości płyt. Podobne podejście mieliśmy do procesu nagrania. Miało być purystyczne, a więc pozbawione wszelkich zbędnych środków. Użyliśmy jednej pary mikrofonów Braunera i zarejestrowaliśmy muzykę z docelową rozdzielczością płyty CD, aby uniknąć procesu konwersji."

Maciej Stryjecki (ARMS Records)

 

> Video 'Grand Piano' 1, 2, 3, 4 (YouTube)

Standards Live / (reedycja)

[1996/2008]

Dwupłytowy album zawierający zarejestrowane na żywo wykonania znanych standardów jazzowych. Nagrań koncertowych dokonano w dniach 17-18 października 1996 roku w nieistniejącym już Jazz Club'ie "Akwarium" w Warszawie. Płyta, wydana pierwotnie w roku 1996, po 12 latach doczekała się reedycji w limitowanej serii wydawnictwa Polonia Records.

"(...) Ten podwójny album zwrócił uwagę organizatorów najważniejszego w Europie festiwalu North Sea w Hadze, gdzie trio Włodka Pawlika wystąpiło w 1998 r. Interpretacje standardów stawiają ten album wśród największych dokonań polskiej pianistyki jazzowej w całej jej historii"

Independent.pl

Live in Kyiv / (reedycja)

[1999/2007]

Płytę stanowią fragmenty koncertów Włodek Pawlik Trio, ze Zbigniewem Wegehauptem na kontrabasie i Cezarym Konradem na perkusji, zarejestrowanych w dwóch klubach jazzowych w Kijowie na Ukrainie: klubie "Dynamo-Lux" gdzie trio wystąpio 23 czerwca 1999 roku oraz klubie bluesowym "Buddy Guy" gdzie trio wystąpiło w dniu następnym tj. 24 czerwca 2009 roku.

Płyta zawiera wykonania czterech standardów oraz dwóch autorskich kompozycji lidera. Płyta, wydana pierwotnie w roku 1999, ukazała się ponownie w roku 2007, w limitowanej serii wydawnictwa Polonia Records.

The Waning Moon

[1999 (P) Universal Music Polska]

"Muzyka na tej płycie jest idealnym przykładem połączenia różnych wpływów, co w swoisty sposób wieńczy odchodzący wiek XX. (...) Perspektywa przyjęta przez Włodka Pawlika, jego zmysł obserwacji oraz czysta radość muzykowania pozwalają w niepowtarzalny sposób prezentować kulturową schedę swojego narodu. (...)Afirmując wpływ jazzu na muzykę naszych czasów, Włodek Pawlik prowadzi nas ku jej przyszłości."

Tom Kniffic

Live at Jazz Club Aquarium

[1994 (P) KOCH International]

Zapis koncertu Western Jazz Quarter który odbył się w znanym warszawskim klubie jazzowym Akwarium dnia 31 października 1993